Systémy na opravu vrchního laku 3M

image

Publikováno: 12.12.2019

Rubrika: Kampaně

Účelem oprav laků je odstranění povrchových nečistot, vad, škrábanců a defektů ve vrchní vrstvě laku, která se nazývá clear - coat (síla vrstvy 30-50µ). Přidanou hodnotou těchto oprav je výrazné snížení nákladů v případě opakovaného lakování.

Zabroušení defektu v laku
Pro tento krok opravy je nejvhodnějším brusivem Trizact A3, A5, A7 nebo mikrobrusivo 268L. Ruční broušení - Výhodou ručního broušení je menší citlivost na zábrus, jednoduchost, nižší počáteční náklady. Nevýhodou naopak časová náročnost.

Při ručním broušení dbáme na to, abychom brousili krouživými pohyby a vyvarovali se jednostrannému pohybu nesoucího s sebou nebezpečí vzniku rýh, které následně nelze zaleštit. Pro práci na malých plochách použijeme ruční „špalíček“ - z jedné strany tvrdá podložka na větší defekty, z druhé strany změkčená podložka na menší defekty nebo zjemnění. Brusivo Trizact vždy důkladně vymýváme. 

Strojní broušení - Výhodou je rychlost a efektivita. Nevýhodou je možnost poškození laku zábrusem, vyšší požadavky na technické vybavení (bruska, rozvod vzduchu, atd.)
a zručnost práce obsluhy.


Rotační broušení je vysokorychlostní a agresivní broušení, které může generovat škrábance. Na velkých tmavých plochách vzniká efekt tzv. hologramu (shluk soustředných kružnic odrážejících světlo stejným směrem), který lze odstranit pouze excentrickým pohybem. Orbitální broušení je pomalejší způsob než rotační, vytváří jemnější povrch a lze lépe zaleštit. Rotačně orbitální broušení je kompromisem mezi rychlostí broušení a kvalitou povrchu. Velký vliv na kvalitu a agresivitu broušení má tuhost použité Roloc podložky. Tvrdé podložky jsou vhodné na rovné plochy a větší defekty. Měkčí podložky jsou vhodné na nerovné plochy s radiusy a menšími defekty.

3M Trizact 468LA nová technologie brusiva
Unikátní technologie firmy 3M™ založená na mikro-replikaci typických trojrozměrných pyramidek složených ze směsi pryskyřice a brusného minerálu. Díky plynulému odnožování čerstvého brusiva při broušení materiálem Trizact™ je jeho životnost 5-15x delší než u klasických materiálů srovnatelné zrnitosti. Po celou dobu životnosti je výsledkem broušení konzistentní drsnost povrchu bez výkyvů zapříčiněných výměnou opotřebených pásů za nové.

Konzistence je jednou z mnoha výhod tohoto typu abrazivní technologie. Výsledkem používání brusiva Trizact™ je zvýšená efektivita a hospodárnost práce. Brusivo poskytuje stále stejný vzor během celého procesu broušení a tím rovnoměrné sjednocení povrchu bez nechtěných vad. Mezi pyramidkami jsou vytvořené malé kanálky, které pomáhají odvodu tepla a odlomků vzniklých při broušení. Zmíněné konzistentní broušení zkracuje celý proces sjednocení povrchu, jelikož zmenšuje počet brusných kroků. 3M Trizact 468LA je dostupný jako A3, A5, A7 (P3500, P3000, P2500). Nové tvary pyramid minerálu zaručují rychlejší úběr, jemnější povrch a delší životnost. Trizact 468LA je primárně určený na 2K laky.

Zalešťování
Pro zalešťování 3M připravilo celou řadu produktů jako jsou filcové podložky, beránky, leštící molitany, podložky (Roloc) a leštící pasty. Při zalešťování kontrolujeme zejména přítlak - příliš velký přítlak generuje velké teplo. Čas leštění - při leštění plastových dílů hrozí nebezpečí spálení laku. Otáčky brusky - orbitální cca 10 - 12.000 ot./min., rotační max. 3500 ot./min. Dostatečné množství pasty a pasta vždy důkladně promíchaná. Čistotu zalešťovaného místa a molitanu nebo beránka. Pracujeme celou plochou molitanu nebo beránka. Při rotačním leštění uvažujeme možnost vzniku hologramů.

Nové leštící pasty 3M určené na 2K laky
3M Finesse-IT K211 v balení 3.78 l, bílé barvy - pasta je agresivnější, leští rychleji a zanechává jemnější povrch
3M Finesse-IT K215GP v balení 3.78 l, bílé barvy - pasta je agresivnější než K211, zanechává jemný povrch

Nové leštící molitany 3M Finesse-IT
Nové molitany 3M Finesse-IT nabízejí vyšší rychlost a efektivitu leštění. Jsou primárně určené pro 2K laky. Dostupné rozměry molitanů jsou 80 a 133mm. Vlnitý tvar zabezpečuje chlazení molitanu během leštění. Jsou vhodné na leštění exteriéru. Konický rovný molitan je vhodný na leštění v hůře dostupných částech (interiér vozu, prahy, atd.).