30 let spolupráce s 3M Česko

image

Publikováno: 03.01.2022

Rubrika: Ze života divize

Končící rok 2021 byl rokem, kdy naše firma MATRIX a.s. oslavila 30 let své existence. Stejné jubileum si připomněl i jeden z našich významných dodavatelů společnost 3M Česko s.r.o. Tak mi dovolte malé pozastavení a zamyšlení možná i s trochou sentimentu.

Psal se rok 1992, my získali obchodní zastoupení firmy Dynabrade, světového výrobce ručního pneumatického brusného nářadí. Bylo to skvělé, jen jsme se stále častěji setkávali s námitkou, že "na to nemají brusivo". Začali jsme se rozhlížet po předních světových výrobcích a po několika týdnech vyhodnocování zvítězila značka 3M. Mohlo se jednat i o práci mého podvědomí, neboť jsem měl tento brand spojen s dobou, kdy jsem jako malý usurpoval tátův kotoučový magnetofon Tesla (ne ta Muskova). Na kotouče Scotch 3M se nahrávalo vždy nejlépe.

3M Česko byla tehdy také firma s ještě mokrým inkoustem na výpise z obchodního rejstříku. Zakladatelem a prvním generálním ředitelem byl Ing. Karel Musil, který byl s názvem Česko jistě pionýrem v naší zemi. Naše spolupráce započala brusnými systémy. Po několika letech jsme vstoupili a do průmyslového světa lepení, nejprve s jednostrannými, především maskovacími páskami, posléze i s oboustrannými. Tam už se objevilo slovo pevnostní spoj. A to byl jen krok i k tekutým lepidlům.
Absolovali jsme bezpočet školení a tréninků v laboratořích v Paříži, Neussu, Atherstonu, několikrát i přímo v centrále 3M Global v Minnesotě. Řešit a vyřešit technické problémy našich zákazníků nás tak bavilo a naplňovalo, že jsme v roce 2002 rozšířili naše působení i na Slovensko. Dnes zde není výrobce jakéhokoli dopravního prostředku či příslušenství, který by se bez nás obešel. Spolupráce tak gradovala, že jsme začali úzce spolupracovat s Univerzitou Pardubice Fakultou chemicko-technologickou
a před pár lety jsme otevřeli i vlastní vývojové a aplikační laboratoře.

Dnes je MATRIX Automotive největším 3M průmyslovým distributorem, možná i díky tomu magnetofonovému pásku... MATRIX obdržel 3M ocenění za 30 letou spolupráci v oblasti průmyslových brusných a lepicích aplikací.

Letošní rok byl jistě velmi výživný na změny a překážky, které jsme dříve nepotkávali. Na nás všechny jsou kladeny daleko větší nároky, aby vše fungovalo tak, jak má. Pro nás bylo prvořadým úkolem zajistit bezpečné dodávky na výrobní linky našich zákazníků, jelikož z mnoha důvodů se dodávky zboží významně zpožďovaly. Z tohoto důvodu jsme museli navýšit naše skladové hladiny
Dovolte mi touto cestou poděkovat všem, kteří se podíleli nejen na získání ocenění 3M největšího průmyslového distributora, ale také na dalším rozvoji našich aktivit s cílem uspokojit požadavky našich zákazníků. Přeji všem i vám čtenářům pevné zdraví a bystrou mysl pro úspěšné překonávání překážek budoucích.


Jaroslav Švarc
ředitel divize Automotive