Ohlédnutí se za konferencí

image

Publikováno: 11.10.2021

Rubrika: Ze života divize

Další setkání inovací se neslo nejen v duchu technologií broušení a lepení, kterými je divize Automotive firmy MATRIX a.s. typická, ale nově v integraci s roboty či koboty.

MATRIX Automotive opět dostal na jedno místo mezinárodní špičky z oblasti brusných a lepicích systémů. Více než sto odborníků českého a slovenského průmyslu působících v oblasti povrchových úprav a lepení přijalo pozvání pořadatele MATRIX Automotive na odbornou konferenci Trendy v povrchové přípravě a lepení 2021. Ta se konala 6. a 7. října 2021 v letovisku Studánka u Rychnova nad Kněžnou.

„Obchodním partnerům i stávajícím či potencionálním zákazníkům jsme chtěli představit opravdu robustní paletu možností, kterými MATRIX Automotive v oblasti broušení a lepení disponuje. Připraveno bylo 13 přednášek od českých a zahraničních prezentátorů. Všichni ocenili praktické ukázky robotických aplikací robotem společnosti FANUC a jeho broušení dveří karoserie a také nanášení dvousložkového lepidla robotem firmy Zlínrobotics,“ prozradil ředitel MATRIX Automotive Jaroslav Švarc.

Na konferenci pozvali techničtí specialisté firmy MATRIX Automotive specialisty z klíčových úseků jako je vývoj, výroba a technologie. Těm se prezentovaly všechny inovativní technologie, které nabízí dodavatelé MATRIX Automotive.

A jak samotná konference probíhala? Po zahájení, kterého se ujal ředitel MATRIX Automotive Jaroslav Švarc, přišly na řadu první tři přednáškové bloky. Hned na začátku vystoupil s tématem Trendy v robotice Ing. Kamil Bartoš a Jan Hlaváček z Fanuc Robotics, aby ho následně vystřídal Aleš Válek ze společnosti 3M s přednáškou na téma Transportation market. Úvodní blok potom zakončila Ing. Jitka Klusalová ze stejné firmy, která auditorium informovala o nové generaci strukturálních lepidel.

Po obědě z kuchyně Letoviska Studánka mluvil Ing. David Rathaus z Ejendals o vhodném využití OOP ve výrobním procesu, aby na něho o chvíli později navázal s tématem Automatizace a robotizace pro aplikace lepicích pásek Ing. Petr Nepraš, již třetí řečník ze 3M. Společnost Sp-Tech zastupoval Ing. Jaroslav Hrádek, Csc se svojí řečí na téma Využití inteligentní robotické hlavy v úpravách povrchů, broušení svárů a odstraňování nálitků a vtoků.

Po přestávce se řešila témata posledního středečního bloku. Revoluční přístup k čištění povrchů přednesl Zbyněk Pohl z firmy DST. Novinky v OOPP 3M měl připraveny Ing. Tomáš Stano z 3M. Do programu konference byla zakomponována i exkurze LAB Tour, kde především pracovníci oddělení kvality přednesli čím Techcentrum pro brusné systémy a Lepící laboratoř disponuje. Pro maximální nabídku testovacích metod spolupracuje dlouhá léta MATRIX Automotive s vysokými školami, především pak s Univerzitou Pardubice fakultou chemicko -technologickou. I tímto počinem pořadatel konference předvedl, že inovace, a to všemi směry, jsou stále pohonem jeho motoru.

Po krátkém odpočinku následoval společenský večer, nedílná součást této konference. O živou hudbu se postarala jazzová kapela Out In Out. Součástí večera byla i degustace speciálních piv z řemeslného pivovaru Clock z Potštejna. Vrcholem večera bylo stand-up vystoupení v podání Lucie Macháčkové, Tomáše Plhoně a Nikoly Džokiče.

Nabitý program měl i druhý konferenční den. Další, již v pořadí čtvrtý, přednáškový blok zahájil Ing. Michal Staněk ze ZlínRobotics s tématem Nanášení lepidla kolaborativním robotem. Zajímavé bylo si poslechnout i řeč o průmyslu 4.0 a brusné robotické aplikace od Daniela Žáčika z 3M nebo Inovace v MS polymerech od Deana Meška, H.B. Fuller.

Lepicí technologie při výrobě autobaterií zahájila poslední pátý blok konference na Studánce. Distančně přednášel Diego Perez ze společnosti DuPont. Posledním přednášejícím byl Ing. Lubomír Roleček ze Škoda Auto a jeho řeč na téma Lepení ve stavbě karoserií.
Díky těmto konferencím chce MATRIX Automotive nastavit novou platformu odborné komunikace pro řešení nových technických a technologických úkolů.